„Strzybniczanka” Tarnowskie Góry
Aby zagłębić się do początków działalności klubu trzeba by wrócić aż do pierwszej połowy XX wieku! Wtedy to w 1948 roku w tarnogórskiej dzielnicy Strzybnica powstała sekcja szachowa. Na pierwsze osiągnięcia nie trzeba było czekać zbyt długo, gdyż już w 1951 roku szachiści w rozgrywkach o Mistrzostwo Powiatu zajęli kapitalne III miejsce. Dwa lata później znaleźli się już na I miejscu!
Pierwsze Walne Zebranie wybrało na przewodniczącego Rady Koła Sportowego Teodora Siwego, który przejął opiekę nad sekcją szachową doprowadzające klub do dalszych sukcesów w kolejnych latach (m. in. ponownie I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w 1954 roku). Mimo świetnych wyników drużyna nie zdołała zakwalifikować się do Ligi Wojewódzkiej. Właśnie w tamtym okresie rozpoczęto szkolenie młodego pokolenia tarnogórskich szachistów – prowadzono systematyczne zajęcia, organizowano dla młodzieży specjalne turnieje, czego owocem było wyłonienie Najlepszego Szachisty Strzybnicy Antoniego Zbijowskiego.
W latach następnych o klubie zrobiło się trochę ciszej z uwagi na brak większych sukcesów, a te miały dopiero nadejść… W 1965 roku sekcja zwiększyła liczbę zawodników do 30. Rok później rozpoczęto organizację własnych turniejów. Tak oto Jan Widera zdobył Puchar Prezesa TKS, a wspomniany Antoni Zbijowski został Mistrzem Klubowym. W kolejnym roku Mistrzem Klubowym został Zygmunt Bień, a popularność sekcji szachowej stale rosła. W 1968 roku po raz pierwszy drużyna stanęła do walki o Puchar Beskidów rozgrywany w Cieszynie. Szczególny sukces w tych zawodach odnotował Antoni Zbijowski jako jeden z 16 finalistów.
Momentem przełomowym stał się upragniony awans szachistów do Ligi Śląskiej w 1969 roku po 19-letniej długiej drodze od C-klasy. W tamtym czasie główny skład zasilali: Zygmunt Bień, Zygmunt Jaksa, Antoni Zbijowski, Gerard Murowski, Ryszard Gołkowski, Gerard Kurek, Norbert Mazik, Roman Zajusz, Henryk Karnówka, Henryk Kocot oraz Krystyna Grochulska. Awans głównej drużyny umożliwił również start II drużyny w A-klasie.
W 1974 roku pierwsza drużyna zdobyła wicemistrzostwo Ligi Śląskiej, a rok później awansowała do Ligi Wydzielonej. Druga drużyna awansowała do Ligi Śląskiej, a trzecia zajęła II miejsce w klasie B. Do sukcesów przyczynili się: Zygmunt Bień, Henryk Kocot, Ignacy Maligłówka, Michał Gilewicz, Wojciech Jędryka, Stanisław Totoszko, Henryk Karnówka, Jerzy Toma, Roman Zajusz, Benedykt Gwóźdź, Jan Plotecki, Mariola Grabowska, Halina Kocot oraz Krystyna Kocot.
Klub ze Strzybnicy w kolejnych dekadach wychował wielu wspaniałych, utalentowanych szachistów.
Klub Szachowy „Tęcza” Tarnowskie Góry
Historia Klubu „Tęcza” Tarnowskie Góry ma swój początek w 2001 roku – w kwietniu zostaje założony przez Marka Piastę oraz Dariusza Kustrę. Siedziba klubu znajdowała się na Osiedlu Przyjaźń, obok charakterystycznej lokomotywy, w sąsiedztwie szkoły „JUBILAT”. Klub zasłynął organizacją memoriałów na cześć jednego z założycieli, Marka Piasty. Pierwszy memoriał odbył się w 2003 roku, a ostatni, XI Memoriał Marka Piasty, miał miejsce między 27 lipca – 3 sierpnia 2013 roku.
W środowisku szachowym Klub był aktywny, uczestnicząc w wielu rozgrywkach. W latach 2006-2009 drużyna klubu konsekwentnie rywalizowała w „LOS” – Lidze Okręgowej Seniorów. Awans w 2009 roku pozwolił na udział w rozgrywkach Ligi Wojewódzkiej Seniorów w latach 2010-2011. W roku 2012 drużyna zadebiutowała w „III Lidze Seniorów”.
Ważnym wydarzeniem w historii Klubu było organizowanie „Memoriału Marka Piasty”. Chociaż dokładne nazwiska działaczy są zawarte w linku do KRS, były one częścią aktywnego zespołu dbającego o rozwój szachów w Tarnowskich Górach.
Tarnowskie Góry to jedno z najciekawszych miast Górnego Śląska. Powstanie i sławę zapewniło im tutejsze górnictwo rud srebra, ołowiu i cynku. Wpływ na rozwój miasta miała nie tylko wielko polityka, ale i rozsądek jego mieszkańców. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie. Dzięki temu dziś możemy mówić, że bogactwo tarnogórskiego dziedzictwa tkwi w jego różnorodności. Obiekty przemysłowe sąsiadują tu z zabytkami architektury, zarówno świeckiej (zamki, pałace, gmachy miejskie), jak i sakralnej (świątynie i pamiątki różnych wyznań). Ponadto od 2017 roku Tarnowskie Góry są na liście UNESCO.
♟ Siedziba naszego klubu znajduję się przy Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowskich Górach na poziomie -1,
♟ Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy oraz czwartki z podziałem na grupy zaawansowania,
♟ Klub jest otwarty dla wszystkich w piątki od godziny 18:00 do 20:00 – sprawdź się w rywalizacji na prawdziwej szachownicy!
♟ Przy klubie bez problemu znajdziecie bezpłatny parking!
♟ Filia TG Mat Ożarowice powstała, aby umożliwić rozwój młodym szachistom mieszkającym poza Tarnowskimi Górami!
♟ Zajęcia odbywają się we wtorki oraz czwartki z podziałem na grupy zaawansowania,
♟ W okolicy znajdziecie m. in. parking, plac zabaw, boiska czy korty tenisowe! Klub organizuje w tym fantastycznym miejscu z różnych okazji grilla rodzinnego połączonego z turniejem szachowym!
♟ Filia znajduje się niedaleko lotniska w Pyrzowicach, więc na zajęcia można się dostać z wielu miejsc świata, a uczestniczyć w nich naprawdę warto
Prezes Zarządu
Kontakt:
669 210 808
Wiceprezes Zarządu
Kontakt: 693 374 964
Wiceprezes Zarządu
Kontakt: 733 790 573
Patronem Klubu Szachowego TG MAT jest Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
Wpłaty na cele statutowe można dokonywać na konto: 29 2030 0045 1110 0000 0247 3180
Copyright © TG MAT 2023