Historia Klubu Szachowego TG Mat

Strzybniczanka” Tarnowskie Góry
Aby zagłębić się do początków działalności klubu trzeba by wrócić aż do pierwszej połowy XX wieku! Wtedy to w 1948 roku w tarnogórskiej dzielnicy Strzybnica powstała sekcja szachowa. Na pierwsze osiągnięcia nie trzeba było czekać zbyt długo, gdyż już w 1951 roku szachiści w rozgrywkach o Mistrzostwo Powiatu zajęli kapitalne III miejsce. Dwa lata później znaleźli się już na I miejscu!
Pierwsze Walne Zebranie wybrało na przewodniczącego Rady Koła Sportowego Teodora Siwego, który przejął opiekę nad sekcją szachową doprowadzające klub do dalszych sukcesów w kolejnych latach (m. in. ponownie I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w 1954 roku). Mimo świetnych wyników drużyna nie zdołała zakwalifikować się do Ligi Wojewódzkiej. Właśnie w tamtym okresie rozpoczęto szkolenie młodego pokolenia tarnogórskich szachistów – prowadzono systematyczne zajęcia, organizowano dla młodzieży specjalne turnieje, czego owocem było wyłonienie Najlepszego Szachisty Strzybnicy Antoniego Zbijowskiego.
W latach następnych o klubie zrobiło się trochę ciszej z uwagi na brak większych sukcesów, a te miały dopiero nadejść… W 1965 roku sekcja zwiększyła liczbę zawodników do 30. Rok później rozpoczęto organizację własnych turniejów. Tak oto Jan Widera zdobył Puchar Prezesa TKS, a wspomniany Antoni Zbijowski został Mistrzem Klubowym. W kolejnym roku Mistrzem Klubowym został Zygmunt Bień, a popularność sekcji szachowej stale rosła. W 1968 roku po raz pierwszy drużyna stanęła do walki o Puchar Beskidów rozgrywany w Cieszynie. Szczególny sukces w tych zawodach odnotował Antoni Zbijowski jako jeden z 16 finalistów.
Momentem przełomowym stał się upragniony awans szachistów do Ligi Śląskiej w 1969 roku po 19-letniej długiej drodze od C-klasy. W tamtym czasie główny skład zasilali: Zygmunt BieńZygmunt Jaksa, Antoni Zbijowski, Gerard Murowski, Ryszard GołkowskiGerard KurekNorbert Mazik, Roman ZajuszHenryk Karnówka, Henryk Kocot oraz Krystyna Grochulska. Awans głównej drużyny umożliwił również start II drużyny w A-klasie.
W 1974 roku pierwsza drużyna zdobyła wicemistrzostwo Ligi Śląskiej, a rok później awansowała do Ligi Wydzielonej. Druga drużyna awansowała do Ligi Śląskiej, a trzecia zajęła II miejsce w klasie B. Do sukcesów przyczynili się: Zygmunt BieńHenryk Kocot, Ignacy MaligłówkaMichał GilewiczWojciech Jędryka, Stanisław Totoszko, Henryk Karnówka, Jerzy TomaRoman ZajuszBenedykt Gwóźdź, Jan Plotecki, Mariola GrabowskaHalina Kocot oraz Krystyna Kocot.
  Klub ze Strzybnicy w kolejnych dekadach wychował wielu wspaniałych, utalentowanych szachistów.


Klub Szachowy „Tęcza” Tarnowskie Góry

Historia Klubu „Tęcza” Tarnowskie Góry ma swój początek w 2001 roku – w kwietniu zostaje założony przez Marka Piastę oraz Dariusza Kustrę. Siedziba klubu znajdowała się na Osiedlu Przyjaźń, obok charakterystycznej lokomotywy, w sąsiedztwie szkoły „JUBILAT”. Klub zasłynął organizacją memoriałów na cześć jednego z założycieli, Marka Piasty. Pierwszy memoriał odbył się w 2003 roku, a ostatni, XI Memoriał Marka Piasty, miał miejsce między 27 lipca – 3 sierpnia 2013 roku.

W środowisku szachowym Klub był aktywny, uczestnicząc w wielu rozgrywkach. W latach 2006-2009 drużyna klubu konsekwentnie rywalizowała w „LOS” – Lidze Okręgowej Seniorów. Awans w 2009 roku pozwolił na udział w rozgrywkach Ligi Wojewódzkiej Seniorów w latach 2010-2011. W roku 2012 drużyna zadebiutowała w „III Lidze Seniorów”.

Ważnym wydarzeniem w historii Klubu było organizowanie „Memoriału Marka Piasty”. Chociaż dokładne nazwiska działaczy są zawarte w linku do KRS, były one częścią aktywnego zespołu dbającego o rozwój szachów w Tarnowskich Górach.

Tarnowskie Góry - Nasze Miasto!

Tarnowskie Góry to jedno z najciekawszych miast Górnego Śląska. Powstanie i sławę zapewniło im tutejsze górnictwo rud srebra, ołowiu i cynku. Wpływ na rozwój miasta miała nie tylko wielko polityka, ale i rozsądek jego mieszkańców. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie. Dzięki temu dziś możemy mówić, że bogactwo tarnogórskiego dziedzictwa tkwi w jego różnorodności. Obiekty przemysłowe sąsiadują tu z zabytkami architektury, zarówno świeckiej (zamki, pałace, gmachy miejskie), jak i sakralnej (świątynie i pamiątki różnych wyznań). Ponadto od 2017 roku Tarnowskie Góry są na liście UNESCO.

Podstawowe informacje

ul. Janasa 11, Tarnowskie Góry

♟ Siedziba naszego klubu znajduję się przy Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowskich Górach na poziomie -1,

♟ Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy oraz czwartki z podziałem na grupy zaawansowania,

♟ Klub jest otwarty dla wszystkich w piątki od godziny 18:00 do 20:00 – sprawdź się w rywalizacji na prawdziwej szachownicy!

♟ Przy klubie bez problemu znajdziecie bezpłatny parking!

ul. Sportowa 1, Ożarowice

♟ Filia TG Mat Ożarowice powstała, aby umożliwić rozwój młodym szachistom mieszkającym poza Tarnowskimi Górami!

♟ Zajęcia odbywają się we wtorki oraz czwartki z podziałem na grupy zaawansowania,

♟ W okolicy znajdziecie m. in. parking, plac zabaw, boiska czy korty tenisowe! Klub organizuje w tym fantastycznym miejscu z różnych okazji grilla rodzinnego połączonego z turniejem szachowym!

♟ Filia znajduje się niedaleko lotniska w Pyrzowicach, więc na zajęcia można się dostać z wielu miejsc świata, a uczestniczyć w nich naprawdę warto 😉

 

Zarząd Klubu Szachowego TG Mat

Krzysztof Pisarski

Prezes Zarządu
Kontakt: 669 210 808

Dominika Gola

Wiceprezes Zarządu
Kontakt: 693 374 964

Jarosław Kupiecki

Wiceprezes Zarządu
Kontakt: 733 790 573